Kuchnie
Łazienki
Sypialnie
Salon
Pokój dziecka
komercyjne

Kolory we wnętrzach

Barwy i kolory we wnętrzu są bardzo istotne. Każdy kolor w inny sposób oddziałuje na naszą psychikę, zatem musimy ten fakt uwzględnić projektując np. salon, sypialnie, kuchnie ....Warto sobie uzmysłowić, że to nasza podświadomość kształtuje zamiłowanie lub niechęć do pewnych barw. Jeśli ktoś nie znosi żółtego, to nie pomaluje w takim kolorze żadnej ściany w mieszkaniu, choćby takie były najnowsze światowe trendy. Jeżeli osoba doskonale czuje się w niebieskim, to będzie go próbował zrealizować również w swoim otoczeniu. Tak po prostu jest i nie zastanawiamy się dlaczego coś lubimy, albo dlaczego coś nam się nie podoba - to rzecz gustu. Przeczytaj poniższy artykuł, aby podjąć słuszną decyzję, gdy zaplanujesz zmianę kolorów w miejscach, w których przebywasz .Oto jaki wpływ mają kolory na samopoczucie i psychikę człowieka.

 

BIAŁY – łagodzi, powodując dobre samopoczucie. Uspokaja emocje. Daje poczucie swobody, może być lekarstwem na strs. Pomaga w tworzeniu nowych pomysłów. Razem z szarością jest bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu . Kolor ten tworzy idealne tło dla ciemnych mebli. Biel przyjmuje delikatny odcień kolorów z nią sąsiadujących pod wpływem działającego światła. Biały kolor optycznie powiększa przestrzeń, ponieważ kolor ten odbija światło. Osoby lubiące oryginalność i pozytywnie nastawione do świata chętnie wybierają zestawienia bieli z czernią- szachownicę, pasy, zebrę ..... Takie rozwiązania są polecane szczególnie w łazienkach.

 

ŻÓŁTY - to kolor ciepły – kolor słońca, jest radosny i bardzo optymistyczny, a w jego otoczeniu ludzie czują się znakomicie. Dodatki, czy meble w żółtym kolorze rozweselą każdy pokój dziecięcy. Korzystnie wpływa na nasze zdolności organizacyjne, pobudza umysł do działania. Podnosi zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Jest to więc idealny kolor do biur i pokojów do nauki. Ale nie tylko żółty kolor wpływa na przemianę materii, dlatego polecany jest w jadalni. Nad stołem w jadalni obowiązkowo należy zastosować oświetlenie ożółtej ciepłej barwie.

 

POMARAŃCZOWY –tak jak żółty jest bardzo pozytywny, pomaga zapomnieć o złych emocjach, pobudza umysł. Jest ciepłym i pełnym energii kolorem.  Wzmacnia  wydzielanie soków żołądkowych, więc pasuje do pomieszczeń, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale również świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

 

 

CZERWONY -budzi chyba najwięcej emocji. Jest to barwa, która działa pobudzająco zachęcając do akcji. Powoduje pozytywne myślenie, nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat, jednak należy się wystrzegać nadmiaru intensywnej czerwieni, gdyż przebywanie w jej otoczeniu pobudza i szybko doprowadza do wyczerpania. Najlepiej, więc stosować czerwień jako dodatki we wnętrzu, lub tylko na jednej ścianie np. w połączeniu z kolorem białym ,szarym które są neutralne.

 

ZIELONY - to przeciwieństwo czerwieni, w jego otoczeniu czujemy się spokojniejsi, możemy się wyciszyć i zrelaksować. Jest to kolor natury, nadziei. Powoduje zimniejsza się napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi. Zieleń idealnie nadaje się do sypialni i pokoi wypoczynkowych.

 

 

 

NIEBIESKI –kojarzy się przestrzenią  błękitnego nieba i niezmierzona otchłanią oceanu. Jest kolorem  chłodnym. Uspokaja i łagodzi  napięcia, stres. Obniża  również ciśnienie krwi. Podobnie jak zielony nadaje się więc świetnie do sypialni, salonów, ale również łazienki – oazy relaksu. Niebieski nie sprawdza się w kuchni czy jadalni, gdyż powoduje zmniejszenie apetytu.

 

 

FIOLETOWY –kojarzony z mistyką i zagadką. Bardzo silnie działa na psychikę, wycisza, bywa często pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych.  Pobudza wyobraźnię. Wpływa na rozwój intuicji. Nadaje się właściwie do wszystkich pomieszczeń. Ostatnio bardzo modny i chętnie polecany w kolorze wrzosowym do gabinetów kosmetycznych czy salonów fryzjerskich.

 

 

BRĄZOWY  – to kolejny z kolorów natury. Jest bezpieczny i ciepły. Brąz nieodparcie kojarzy się z tym wszystkim, co związane jest z żywiołem ziemi: z konkretem, z praktycznością, pracowitością, sumiennością. Pożądany w każdym wnętrzu. Pomimo, że bywa ciemny powoduje, iż wnętrze staje się przytulne i dobrze się w nim czujemy. Jest bardzo dobrym tłem dla kolorowych mebli, dywanów. Ściany
w kolorze brązowym dają wyrafinowany efekt dobrze komponują się  z błękitnym, pomarańczowym, czerwonym i białym. Czekoladowy brąz idealnie połączy się z intensywnymi kolorami.

 

CZARNY  -  jest bardzo  intensywnym kolorem. Kolor często jest kojarzony z  nieszczęściem. Nie polecany aby malować wszystkie ściany we wnętrzu w ciemnym szarym czy absolutnej czerni.  Raczej lepiej sprawdza sie jako dodatek. Oczywiście każdy ma swój gust, więc jeśli czarny należy do twoich ulubionych kolorów to nie masz negatywnych odczuć. Coraz łatwiej jest  dostać ten odcień w postaci farby ale trudno uzyskać czystą czerń, bo większość producentów nie dysponuje tym kolorem. Zachęcam więc do kupna tapety.  Kolor ten świetnie sprawdzi sie gdy chcemy uzyskać styl glamur czy wnętrze z elementami pop art. Ja również lubię intensywne kolory i myślę, że czarny może być ciekawą dekoracją, ale pamiętaj aby połączyć go z łagodnym kolorem gdyż  mimo wszystko kolor ten może wywoływać uczucie złości czy smutku . Ilość tego koloru we wnętrzu podobnie jak czerwonego musi być dobrze wyważona.

 

 

Pamiętajmy jednak iż każdy ma inny gust , upodobania zmieniające się z wiekiem i nabytymi doświadczeniami. Najlepsze co mogę doradzić to umiar w stosowaniu elementów dekoracyjnych. Jeżeli natomiast zależy Wam na  uzyskaniu naprawdę ciekawej, niepowtarzalnej i harmonijnej przestrzeni przez dobór kolorów i ich powiązanie z materiałami i oświetleniem najlepiej powierzyć to zadanie  projektantowi wnętrz. Projektując przestrzeń staram się przede wszystkim zwracać uwagę na spójność tonalną we wnętrzu.

 

 

TAGI:

dekorator wnętrz Żory, projektant wnętrz Żory, aranzacja mieszkania, projektowanie wnętrz Żory, architekt wnętrz, projektowanie wnętrz, projekt sklepu, architektura wnętrz, architekt wnętrz Żory, dekorator wnętrz, projekty wnętrz, projekt biura, projekt łazienki, projekt kuchni, , projekt salonu, projektant wnętrz, projekt sypialni, meble kuchenne na wymiar Żory.

 

Treści zawarte na tej stronie chronione są prawem autorskim, w szczególności zdjęcia, grafika oraz tekst. Zgodnie z Ustawą o „Ochronie Praw autorskich i Praw Pokrewnych” wykorzystywanie ich jest zabronione.